Combined Clubs 2018 - Race 2 - Spinnaker

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
RankSPIBoatClassSailNoClubHelmNamePYR1R2TotalNett
1st Y Alchemy Hunter Impala GBR 9608 RHYC Ed Harrison 957 4:32:07 3:27:13 4.0 4.0
2nd Y Katla J30 GBR3702L Stour SC Ian Pavey 917 4:31:50 3:31:58 4.0 4.0
3rd Y Smokey Too Hustler SJ30 GBR 556 HDSC Ady Pells 928 4:12:10 3:32:44 5.0 5.0
4th Y Streaker Dehler 34 None Stour SC Neil Manning 914 4:40:50 3:32:36 7.0 7.0
5th Y Wookie Beneteau 31.7 9898 HDSC Stuart Howells 894 4:44:58 3:41:19 11.0 11.0
6th Y Sea Shanty Maxi 1000 GBR 3811L RHYC David Neville 912 4:53:34 3:43:15 14.0 14.0
7th Y Berlingo Mini Transat 6.50 223 Stour SC Robin Dutton 882 5:02:08 3:42:13 15.0 15.0
8th Y Get Kracking GK 29 307 HDSC Barry Male 971 5:15:29 3:34:45 16.0 16.0
9th Y Loup de Mer Beneteau First 760   Stour SC Tony Power 991 5:06:48 3:49:52 18.0 18.0
10th Y Jester Dufour 32 Classic GBR 8665R RHYC Pat York 932 5:16:40 3:54:37 22.0 22.0
11th Y Sara Sigma 33C (Cruiser) None RHYC Thomas Louth 960 5:23:01 4:40:23 24.0 24.0
12th Y Cloud Nine
Moody S38
GBR 7962T HPYC Simon Sainsbury 888 5:39:49 4:40:41 27.0 27.0
13th Y Jack Flash Beneteau 211 GBR 9267T Stour SC Colin Garnham 1003 5:32:30 4:45:55 27.0 27.0
14th Y Wild Craic Hunter Impala 28 GBR 9582 HPYC Peter Wyld 959 5:01:57 DNC 30.0 30.0
15th Y Fin Beneteau 21.7 21.7 RHYC John Brooke 993 6:02:03 5:39:06 31.0 31.0
16th Y Petra Anne Dehler 34 9196T RHYC Laurie Vanner 856 5:08:43 DNC 33.0 33.0
17th Y Embers Hunter Horizon 27 T/K 60 Shotley SC Tim McKenzie 1005 RET 5:30:31 37.0 37.0
18th Y Rio Nordic Folkboat GBR 725 RHYC Luke Samuel 1059 DNF 5:55:14 39.0 39.0
19th Y Snowbound Sadler 29 7961 Waldringfield SC Toby Tracey 991 DNC DNC 46.0 46.0
19th Y Bushwakka Trapper 250TS 3570T Stour SC Simon Garner 1005 DNC DNC 46.0 46.0
19th Y Stardust Stella 89 HPYC Philip Waring 1090 DNC DNC 46.0 46.0
19th Y Applejack Monark 700 6546Y PMSC Steve Miller 1043 DNF DNC 46.0 46.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
RankSPIBoatClassSailNoClubHelmNamePYElapsedPoints
1 Y Smokey Too Hustler SJ30 GBR 556 HDSC Ady Pells 928 3:54:01 1.0
2 Y Katla J30 GBR3702L Stour SC Ian Pavey 917 4:09:16 2.0
3 Y Alchemy Hunter Impala GBR 9608 RHYC Ed Harrison 957 4:20:25 3.0
4 Y Streaker Dehler 34 None Stour SC Neil Manning 914 4:16:41 4.0
5 Y Wookie Beneteau 31.7 9898 HDSC Stuart Howells 894 4:14:46 5.0
6 Y Sea Shanty Maxi 1000 GBR 3811L RHYC David Neville 912 4:27:44 6.0
7 Y Wild Craic Hunter Impala 28 GBR 9582 HPYC Peter Wyld 959 4:49:34 7.0
8 Y Berlingo Mini Transat 6.50 223 Stour SC Robin Dutton 882 4:26:29 8.0
9 Y Loup de Mer Beneteau First 760   Stour SC Tony Power 991 5:04:02 9.0
10 Y Petra Anne Dehler 34 9196T RHYC Laurie Vanner 856 4:24:16 10.0
11 Y Get Kracking GK 29 307 HDSC Barry Male 971 5:06:20 11.0
12 Y Jester Dufour 32 Classic GBR 8665R RHYC Pat York 932 4:55:08 12.0
13 Y Sara Sigma 33C (Cruiser) None RHYC Thomas Louth 960 5:10:06 13.0
14 Y Jack Flash Beneteau 211 GBR 9267T Stour SC Colin Garnham 1003 5:33:30 14.0
15 Y Cloud Nine
Moody S38
GBR 7962T HPYC Simon Sainsbury 888 5:01:45 15.0
16 Y Fin Beneteau 21.7 21.7 RHYC John Brooke 993 5:59:31 16.0
17 Y Embers Hunter Horizon 27 T/K 60 Shotley SC Tim McKenzie 1005 RET 23.0
17 Y Rio Nordic Folkboat GBR 725 RHYC Luke Samuel 1059 DNF 23.0
17 Y Applejack Monark 700 6546Y PMSC Steve Miller 1043 DNF 23.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
RankSPIBoatClassSailNoClubHelmNamePYElapsedPoints
1 Y Alchemy Hunter Impala GBR 9608 RHYC Ed Harrison 957 3:18:18 1.0
2 Y Katla J30 GBR3702L Stour SC Ian Pavey 917 3:14:22 2.0
3 Y Streaker Dehler 34 None Stour SC Neil Manning 914 3:14:19 3.0
4 Y Smokey Too Hustler SJ30 GBR 556 HDSC Ady Pells 928 3:17:25 4.0
5 Y Get Kracking GK 29 307 HDSC Barry Male 971 3:28:31 5.0
6 Y Wookie Beneteau 31.7 9898 HDSC Stuart Howells 894 3:17:51 6.0
7 Y Berlingo Mini Transat 6.50 223 Stour SC Robin Dutton 882 3:16:00 7.0
8 Y Sea Shanty Maxi 1000 GBR 3811L RHYC David Neville 912 3:23:36 8.0
9 Y Loup de Mer Beneteau First 760   Stour SC Tony Power 991 3:47:48 9.0
10 Y Jester Dufour 32 Classic GBR 8665R RHYC Pat York 932 3:38:40 10.0
11 Y Sara Sigma 33C (Cruiser) None RHYC Thomas Louth 960 4:29:10 11.0
12 Y Cloud Nine
Moody S38
GBR 7962T HPYC Simon Sainsbury 888 4:09:15 12.0
13 Y Jack Flash Beneteau 211 GBR 9267T Stour SC Colin Garnham 1003 4:46:46 13.0
14 Y Embers Hunter Horizon 27 T/K 60 Shotley SC Tim McKenzie 1005 5:32:10 14.0
15 Y Fin Beneteau 21.7 21.7 RHYC John Brooke 993 5:36:44 15.0
16 Y Rio Nordic Folkboat GBR 725 RHYC Luke Samuel 1059 6:16:12 16.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com

Go to top
Template by JoomlaShine